Autor Wątek: Czy warto mieć dwa komplety felg?  (Przeczytany 1864 razy)

maxi29

• Newbie
  • *
  • Twoje BMW: 530d sedan
Czy warto mieć dwa komplety felg?
« dnia: Listopad 27, 2014, 12:04:20 pm »
Muszę kupić sobie nowe oponki do mojej E-sześćdziesiątki. Mam laczki w rozmiarze 225/55 R16, chyba standard. Pytanie czy warto mieć dwa komplety felg? Wymiana szesnastek to jest koszt około 80 zł, czyli rocznie 160 zł. A komplet drugich używanych felg to jest koszt 700 zł. Po 4,5 roku felgi wychodzą za free...

Widzicie jakieś minusy takiej inwestycji?

neuron

• Newbie
  • *
  • Twoje BMW: E60 520d M47N2'2005
Odp: Czy warto mieć dwa komplety felg?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2014, 12:27:28 pm »
Jak chcesz nowe felgi to polecam zakup felg letnich + jakieś większe oponki, minimum 17, 18" wtedy Twoje BMW nabierze charakteru.
B M W = Bokiem Można Wszędzie!

pass

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2014, 03:19:57 pm »
Moim zdaniem pozorna oszczędność, tak jak piszesz "zwrot" po 4,5 latach a wtedy pewnie będziesz chciał wymienić samochód na nowy.

Plus policz, że wulkanizator zmieni komplet opon w 15 minut i rączki czyste a wymiana 4 kół samodzielnie na lewarku to jest z godzina roboty + pobrudzenie rączek.

Kolejna sprawa to wyważanie! Raz na jakieś 2 lata kółka i tak wypadałoby wyważyć, jeśli wulkanizator będzie ci przekładał gumy z pewnością wyważy, jeśli będziesz to robił sam to będziesz musiał jechać do oponiarza raz na dwa lata z każdym kompletem kół a samo wyważanie kompletu to z 50 zł bo maszyna droga, musi się zwrócić. Sama przekładka to niewiele roboty.

Jedyna zaleta jaką widzę to jak ktoś ma super fajne 19"-stki to się opłaca bo:

- jest 100% pewność że wulkanizator nie uszkodzi na nich lakieru
- felgi nie będą ubrudzone od kleju, który potem bardzo ciężko domyć

carsten535d

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2014, 03:22:47 pm »
Jedyna zaleta jaką widzę to jak ktoś ma super fajne 19"-stki to się opłaca bo:

- jest 100% pewność że wulkanizator nie uszkodzi na nich lakieru

Ja mam właśnie dlatego dwa komplety felg, i trzymam je u wulkanizatora by nie brudzić sobie rączek jak mówisz. Argument z klejem mnie nie dotyczy bo mam takiego wulkanizatora, który po założeniu opony, jeszcze przed wyważeniem myje mi dokładnie koła, chyba się domyślasz po co.

Aha, taka usługa nie kosztuje 80 zł, tym bardziej jak się ma 19" lato i zima 18".

maxi29

• Newbie
  • *
  • Twoje BMW: 530d sedan
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2014, 10:45:00 am »
Ok, temat zamknięty, na razie kupuje nowe zimówki i zakładam na felgi te które mam.

gali

• Newbie
  • *
  • Twoje BMW: 530xi N52
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2016, 05:03:54 pm »
Plus policz, że wulkanizator zmieni komplet opon w 15 minut i rączki czyste a wymiana 4 kół samodzielnie na lewarku to jest z godzina roboty + pobrudzenie rączek.

Nie ma szans żeby wulkanizator zmienił opony za 15 minut. Właśnie wróciłem od niego. Mi zmieniał 16" całe 30 minut. Pracowało dwóch kolesi bez przerwy nawet pogadać się nie dało. Fakt, że patrzyłem na rączki i patrzyłem aż wyważarka pokaże "0". A potem nie dałem nabić się w butelkę przy nabijaniu ciśnienia i kazałem dać tyle co na słupku.

Fakt, faktem że pewnie jakby był jeden to wymieniałby godzinę.

Amator podmienia przynajmniej tyle samo komplet kół co profesjonalista wulkanizator wymienia opony. 60 zł za godzinę ostrej roboty to nie jest super stawka... ale ile warta ta robota bez wyważana? 20 zł? NIE OPŁACA SIE!

samson89

• Newbie
  • *
  • Twoje BMW: było E46 330d'2004, jest: E61 LCI 530dA xDrive'2009
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 01, 2016, 06:39:43 pm »
Amator podmienia przynajmniej tyle samo komplet kół co profesjonalista wulkanizator wymienia opony. 60 zł za godzinę ostrej roboty to nie jest super stawka... ale ile warta ta robota bez wyważana? 20 zł? NIE OPŁACA SIE!

Dokladnie, gdybys chcial zreszta przechowac dobrze opony tak zeby nie zmienily swojego wywazenia musialbys je bez przerwy przetaczac. Jesli ktos jezdzi duzo (powyzej 30000 rocznie) polecam wywazac opony letnie rowniez w ciagu sezonu. To naprawde ma sens i owocuje mniejszym zuzyciem zawiszenia i drazkow kierowniczych.

vloodi22

• Newbie
  • *
  • Twoje BMW: BMW 530iA N52B30
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2017, 11:32:23 pm »
W 100% popieram. Robie 50000 km rocznie i zarowno zime jak i lato wywazam raz przy zmianie opon i jeszcze raz dodatkowo w srodku sezonu. Niestety opony z czasem sie niedowarzaja szczegolnie jak lubimy czasem pouzywac ABS...